İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan etkinlikler kapsamında dün İlçemizde de 3 farkındalık etkinliği yapıldı.
        Tosunlar, Sığma ve Cumhuriyet mahallelerimizde yapılan etkinliklere öğrencilerle beraber İlçe Emniyet Trafik Ekipleri ve Jandarma Asayiş ve Trafik ekipleri katıldı.
        Saat 12.00 - 13.30 arasında "yaya öncelikli trafik" algısı oluşturmaya yönelik düzenlenen farkındalık faaliyeti kapsamında; okuldan çıkan öğrenciler yaya geçidine giderek karşıdan karşıya geçti.
        Trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayaların korunması amacıyla 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde bir değişiklik yapılmıştı. Bu değişiklikle; sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundalar. Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler ise 488 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılacak.